Smartare kontor, del 2

När larminstallatören Categori Data AB skulle välja ett nytt IT-system för sin administration så var användarvänlighet och driftssäkerhet det som avgjorde valet, berättar vd Christer Ferm.
Smartare kontor, del 2

På Categori Data AB styrs jobbet i stor utsträckning av teknikutvecklingen eftersom verksamheten handlar om att installera säkerhets- och övervakningssystem åt krävande kunder som företag och myndigheter. Samtidigt har man i många år varit en trogen kund när det gäller de IT-baserade administrationssystem man använder, för i stort sett alla administrativa IT-baserade sysslor använder man det svenska verktyget Entré som tagits fram av företaget Hantverksdata, en av landets ledande leverantörer av IT-baserade administrationssystem.

– Jag började använda Hantverksdata 1996. Sedan har jag använt systemet hela tiden fram till nu i de företag jag har jobbat på. Och när jag kom in på Categori data 2006 så bytte vi från Hogia till Hantverksdata.

Läs hela reportaget här.

SKRIVEN AV
Pierre Kjellin