Tema: Uthyrning: “Det är väldigt smidigt”

Vore det inte fantastiskt att kunna boka, byta och returnera hyrda maskiner med några få klick i mobilen? Få dem levererade till arbetsplatsen. Och på köpet få tillgång till nyttjandegrader, CO2-värden och verktygshantering. Allt medan du till 100 procent fokuserar på arbetsuppgiften.
Med de senaste årens byggkris, kostnadsökningar och krympande marginaler som facit har sägningen ”tid är pengar” aldrig varit mer relevant. Med detta sagt är inhyrningsprocessen av verktyg och maskiner, för de stora flertalet svenska byggföretag, alltjämt en analog och tidskrävande process. Helt i onödan, kan tyckas. Eftersom många av uthyrningsföretagen numera erbjuder lösningar där uthyrningsföretaget tar hand om det praktiska och administrativa, medan byggföretaget kan fokusera på arbetet.
För att på bästa sätt kunna beskriva dessa ”extra allt”-lösningar, och deras många potentiella förtjänster, har vi i detta reportage pratat med två av Sveriges största och mest snabbfotade uthyrare, Ramirent och Cramo. Plus ett medelstort byggföretag som valt att använda sig av de nya lösningarna.
RAMIRENT
Med 70 år i branschen, hundra kundcenter runt om landet, och ett utbud som omfattar allt från batteridrivna handverktyg till tunga entreprenadmaskiner, är Ramirent inte bara en av Sveriges mest etablerade uthyrare. Ramirent ligger också i framkant när det kommer till miljö och hållbarhet. 2030 är det sagt att man ska kunna erbjuda helt fossilfria alternativ för alla typer av projekt. 2040 ska hela Ramirents erbjudande vara koldioxidneutralt.
Sedan 2025 erbjuder Ramirent e-hyr via sin kundportal RamiConnect, en kostnadsfri digital kundportal där kunder enkelt kan hantera sin utrustning. I portalen kan användaren själv boka maskiner, välja leverans- och returdatum, få överblick över inhyrd utrustning samt följa upp kostnader och fakturor kopplade till specifika projekt. Dessutom får kunderna tillgång till CO2-utsläppsdata i realtid.
– Våra kundcenter är alltid tillgängliga om kunden vill komma och hämta sina maskiner, men självklart erbjuder vi även effektiva transportlösningar som gör att våra kunder kan fokusera på sitt, och få sina hyrda maskiner ”just in time”, säger Hampus Lillsjö, affärsutvecklare på Ramirent.

För att det ska bli enkelt för kunderna att hitta bland maskinerna i portalen har Ramirent lagt in en del ”byggslang” i de beskrivande texterna.
– Behöver man en vibroplatta kan man även söka på ”padda”, och så vidare, förklarar Hampus.
Utöver traditionell uthyrning erbjuder Ramirent långtidshyra genom tjänsten RamiFleet, där kunden hyr en maskin 6–60 månader.
– Med RamiFleet får kunderna ett ännu mer förmånligt avtal när de förbinder sig att hyra en specifik maskin under en längre period, säger Hampus. Perfekt för projekt med kontinuerligt behov. Du får ett bättre pris, trygg tillgång till utrustning och full kontroll över kostnaderna. Sedan lanseringen har både små och stora kunder valt RamiFleet, och responsen har varit mycket positiv.

Med RamiConnect är det också möjligt att erhålla olika typer av data kopplat till maskinerna.
– Majoriteten av våra större maskiner är uppkopplade med trackers, som tillhandahåller information som position, drifttimmar och miljödata, säger Hampus. Ofta handlar det om att kunden vill kunna se hur mycket maskinerna faktiskt används under ett visst projekt.

En typ av information som blivit allt mer efterfrågad, med striktare krav på hållbarhet och miljösmarta arbetssätt, är miljödata som utsläppsvärden, bränsleförbrukning och drifttider.
– På uppkopplade maskiner får du miljödata direkt utifrån användningen, förklarar Hampus. Men det går även att få data från icke uppkopplade maskiner. Dessa är då baserade på en schablonberäkning från European Rental Organisation. All data och beräkningar är dock tredjepartsgranskade. Det är inget som vi hittar på själva.
MINIMERA AVBROTT
För moderna byggföretag är kontinuitet och driftsäkerhet A och O. Ett trasigt verktyg eller en försvunnen maskin kan snabbt bromsa ett helt projekt. Ramirents service är utformad för att minimera avbrott och maximera tillgänglighet.
– Oavsett om det handlar om en trasig maskin eller utrustning som försvunnit, ser vi till att kunden snabbt får en fungerande ersättare, säger Hampus. Antingen genom att kunden hämtar en ny maskin på närmaste kundcenter, eller så kommer vi ut med den direkt till arbetsplatsen. Tack vare vår stora kapacitet är det oftast inga problem att byta ut en maskin direkt. Vill du minska risken för förluster ytterligare? Då är det enkelt att lämna tillbaka utrustningen direkt efter avslutat arbete. Det är en av många fördelar med att hyra hos Ramirent.
Hur ser du på framtiden för uthyrningsbranschen?
– Mycket handlar redan idag om hållbarhet. Om maskinernas livslängd, hur de används och vad som händer med dem när de inte längre är i skick att kunna hyras ut. Man tittar också på hur transporterna ut till kund ser ut, och hur dessa kan göras mer miljövänliga. Detta är någonting som jag tror bara kommer att öka. Överlag tror jag att branschen kommer att bli mer digital, och att fler kommer att hyra via portaler och appar. Det påverkar ju även oss som uthyrare. Kanske behöver vi inte lika många kundcenter i framtiden? Beställer du en skjorta på Zalando, så skickas den ju inte från lokala depåer, utan från ett stort centrallager. Kanske är det så som maskinuthyrningsbranschen kommer att se ut om 10, 15 eller 20 år?
Vad händer med era verktyg och maskiner efter att ”bäst före”-datum har passerats?
– Oftast kan vi laga verktyg som gått sönder. Men när verktygen blivit för gamla och slitna för att hyras ut igen, så använder vi oss exklusivt av [marknadsplatsen/auktionsplattformen] Klaravik för att auktionera ut dem på nätet.


CRAMO
Precis som branschkollegorna Ramirent är Cramo, med ett 90-tal rikstäckande depåer och över 70 år i branschen, en av de ledande aktörerna bland uthyrarna.
Cramo var också tidiga på bollen med att erbjuda en digital portal för uthyrning, redan 2017.
Via portalen, där all relevant information kring Cramos produkter finns samlat, inklusive produktblad, besiktningspapper och PCI:er, kan kunden enkelt boka verktyg och maskiner, och få dem utkörda till arbetsplatsen. Skulle verktyg gå sönder byter Cramo ut dem med kort varsel.

Som komplement till portalen erbjuder Cramo även en egen app, med ett tjänsteutbud som är särskilt anpassat för ett mobilt arbetssätt,
– Med appen kan medarbetare gå runt på arbetsplatsen med telefonen, och lägga till maskiner i en checklista. Eller skapa felanmälningar med ett enkelt knapptryck, säger Michael Bruto, affärsutvecklare på Cramo. Portalen är kanske mer för exempelvis en platschef eller en arbetsledare som sitter på kontoret.

Att kunna använda Cramo-appen ”on the go” har även fördelar när det kommer till administration och bokföring, menar Michael.
– Säg att du ska byta badrum i ett hyreshus, där varje lägenhet har en specifik märkning som måste stämma med bokföringen. Då kan du enkelt byta arbetsplats i Cramo-appen, och fortsätta att använda samma maskiner som tidigare. Detta blir ju också mer hållbart, eftersom det innebär färre transporter till och från arbetsplatsen.

Sedan 2024 erbjuder Cramo SmartControl, ett digitalt projektverktyg som hjälper kunden att optimera sitt hyresinnehav genom att kombinera data från uppkopplade verktyg och maskiner.
Med Smart Control-modulen Smart Keys kan administratören styra vem som ska ha tillgång till de hyrda maskinerna via sitt ID06 kort.
– För kunder med ett enklare behov, som främst vill kunna se över sina hyrmaskiner, boka hyra och retur och så vidare, är portalen ett bra första steg, säger Michael. SmartControl är ett alternativ för kunder med en mer komplex kravställning, där man behöver kunna mäta parametrar som temperatur, luftfuktighet och betongfuktighet, eller se den exakta nyttjandegrader för specifika maskiner.

Ett område som Cramo, till skillnad från många av branschkollegorna, satsat på att utveckla är möjligheten att köpa tillbehör och förbrukningsvaror i samband med uthyrningen.
– Säg till exempel att du ska hyra en najomat i portalen, säger Michael. Då kan du samtidigt passa på att köpa najtråd, eller beställa arbetshandskar. Och få allting på en och samma faktura.

Precis som Ramirent har Cramo en hållbar lösning för uttjänta verktyg. I Cramos fall säljs de vidare av det egna bolaget Cramo Trade.
Hur många av era kunder använder ett ”digitalt” sätt att hyra och hantera sina verktyg idag?
– Det flesta hyr fortfarande på ett traditionellt sätt, genom att kontakta våra fysiska depåer. Egentligen borde väl kanske slutkunderna klaga på att två servicesnickare kommer in på depån, tar en kopp kaffe och väntar på sina maskiner, när det skulle gå betydligt fortare att beställa dem via portalen eller appen, och få dem utkörda. Min uppfattning är att branschen ännu inte är redo för de här lösningarna.
Hur ska detta kunna förändras?
– Jag tror ändå att branschen är på väg att förändras, om än långsamt. Allt fler upptäcker fördelarna med digitala arbetssätt, att samla in data och kunna anpassa maskinerna efter hur de faktiskt används. Det kommer att kunna effektivisera hela byggprocessen för många företag.
Det medelstora byggföretaget
Smålands Stenar-baserade NaijBygg är ett traditionellt byggföretag med ett 100-tal anställda och mer än 30 års erfarenhet av stora och små byggentreprenader, grundläggning och markarbete. I skrivande stund står en ombyggnad av en ICA-butik i Nässjö på agendan.
– Vad vi hyr är väldigt behovsstyrt, och skiljer sig från projekt till projekt, säger Johan Ombert, platschef på NaijBygg. En hel del byggmaskiner blir det såklart, men också utrustning som ställningar och bodar för etablering.

Johan Ombert, platschef på NaijBygg. Foto: Privat.
När det kommer till hyrprocessen, så föredrar Johan att använda Cramos portal för att beställa maskiner och utrustning, och därefter få grejerna levererade direkt till arbetsplatsen.
– Jag tycker det är väldigt smidigt. Det är bara att fylla i vad man behöver, när man behöver det och hur länge. Sedan levererar Cramo till arbetsplatsen. Det är väldigt sällan man behöver ringa för att få kompletterande information. Portalen gör det också smidigt att hålla koll på maskinerna. Särskilt när man hyr lite fler. Då är det daglig kontroll som gäller, för att säkerställa att inga maskiner blir liggande.
Hur är det med uppkoppling av maskiner?
– Jag har haft uppkoppling på någon maskin, mest för att se hur det fungerar. Men det är inget jag kommit igång med att använda mer än så.
Händer det att du hyr maskiner utifrån kravställningar från beställare? Att det ska vara batteridrivet eller fossilfritt, till exempel.
– Nej, det skulle jag inte säga. Det har jag aldrig varit med om, vad jag kan minnas.
FLER NYHETER
VISA FLER







