Sju nyanser av grått

Vinylgolv av ”post-konsumentmaterial” från Tarkett
Sju nyanser av grått

Visste du att det finns cirka 145 miljoner kvadratmeter plastgolv i Sverige? Eller att en miljon ton CO2 skulle kunna sparas om dessa golv kunde återvinnas, istället för att kasseras. Med detta sagt: När kommer vi att få se det första helt cirkulära golvet?

Med det nya vinylgolvet iQ Loop, som är tillverkat av ”minst 65 procent post-konsumentmaterial” från Tarketts fabrik/återvinningsanläggning i Ronneby, har Tarkett åtminstone kommit en bra bit på vägen.

iQ Loop-kollektionen består av sju varma, kalla och neutrala grå nyanser som är skapade för att fungera med alla atmosfärer – nyanser som dessutom är framtagna för att kunna kombineras med varandra. 

Läs mer på proffs.tarkett.se.

SKRIVEN AV
DMH
Sedan starten har DMH - Den Moderna Hantverkaren publicerat mängder av artiklar, nyheter, reportage och tester för den professionella hantverkaren. Tidningen uppstod ur behovet av en riktig branschtidning för skickliga yrkesmän.

FLER NYHETER

VISA FLER
Det här är en annons | Till sajten >