Premiär för VVS-mässan

DMH var på plats på Kistamässan i Stockholm för den första upplagan av VVS-mässan
Premiär för VVS-mässan

DMH var på plats på Kistamässan i Stockholm 23–24 april för den första upplagan av VVS-mässan – ”årets viktigaste mötesplats” för tillverkare, grossister, entreprenörer, konsulter och innovatörer inom VVS.

För dig som inte hade möjlighet att komma förbi VVS-mässan, här är några av godbitarna.


Snart blyfritt. Ulf från Isiflo-gruppen visade upp Isiflos Sverigetillverkade mässingskopplingar, som i dagsläget endast innehåller 1 procent bly, och är tillverkade av 98 procent återvunnen mässing. 

Aalberts hydronic flow control visade flera smarta lösningar inom värme- och kylsystem samt energistyrning. Här visar Magnus upp nya vattenreningslösningen Heaty Ferriline No. 2 från tyska UWS. 

Enklare än att bygga på plats. Cetetherm visade upp flexibla, tidsbesparande prefabricerade värme- och kylsystem. Den här fjärrvärmecentralen för flerbostadshus, som Per och Carina visade upp, har en beställningstid på cirka 10 dagar. 

Elma Instruments nya termiska ”peka och mät”-kameror Thermo X-50, Thermo X-150 och Thermo X-250 kunde du läsa om i förra numret av DMH. På mässan visade man även rörinspektionssystem från Minicams SOLOPro+-serie, som nyligen utvidgats med en ny modell som kan kopplas upp mot mobilen. 

Relekta visade upp utvalda produkter för VVS-kunderna, inklusive den nya snackisen SprayTec – världens första spraybara MS-polymerlim. Här har Lasse från Relekta dukat upp ett kit bestående av det mesta en rörmokare behöver i produktväg. 

Behöver du kunna flytta tunga, otympliga värmepumpar eller varmvattenberedare på jobbet? Då har Micrologistic transportlösningarna för dig. Den här högkvalitativa modellen från tyska Expresso, som Micrologistics grundare/vd Björn visar upp, är utrustad med stödhjul och funktionalitet för att kunna glida på trappsteg. 

Intresset var stort för finska Viesers smarta och lättskötta golvbrunnar, som alla bygger på samma standardbrunn – och där samtliga produkter i systemet ligger ovanpå tätskiktet. Här visar Maria upp modellen Vieser One, en av marknadens lägsta golvbrunnar (totalt höjd: 69 mm) som är utrustad med stödben som håller brunnen på plats under gjutning. 

En av de största uthyrarna i branschen, VVS Rental, visade upp några av de mest gångbara ”paketen” bland proffskunderna. Till vänster: Elsvetsautomaten MSA 2.0 ackompanjerad av Milwaukees mobila 7,2/ 3,6 kW strömförsörjningslösning IRPSUOP2500. Till vänster: Milwaukees MX FUEL rörgängmaskin, med kapacitet för gängstorlekar från 1/8 till 2”.  

Laga tätskiktet utan att riva det. Gänget från Sluta Riv visade upp lösningar för att identifiera/reparera och laga läckage och skadade avloppsrör på ett hållbart, fackmannamässigt – och framför allt kostnadseffektivt sätt. Sett till en större renovering finns hundratusentals kronor för kunden att spara. 
SKRIVEN AV
DMH
Sedan starten har DMH - Den Moderna Hantverkaren publicerat mängder av artiklar, nyheter, reportage och tester för den professionella hantverkaren. Tidningen uppstod ur behovet av en riktig branschtidning för skickliga yrkesmän.

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *