Några få handgrepp

Några få handgrepp

Världsunikt system för flaskbyte på hjuldumprar från Wacker Neuson
Några få handgrepp

Redo för en ”innovation inom materialhantering”? Här kommer den. Wacker Nelson har utvecklat ett världsunikt system som gör det enklare att byta flak på hjuldumprar. Med det nya systemet, som ursprungligen utvecklades för Wacker Neusons Dual View-Dumper DV60, kan en ensam användare med några få handgrepp, och helt utan verktyg, byta mellan maskinens sidotippande standardflak och det trevägstippande flaket med fällbara och avtagbara sidostycken.                                                                       

Resultatet: En maskin med ett betydligt bredare användningsområde, som på en och samma dag kan transportera både bulkmaterial och varor som vattenbehållare, pallar eller byggutrustning. Och ersätta många av transporterna som tidigare krävt lastbil på arbetsplatsen.

Läs mer på www.wackerneuson.com.

SKRIVEN AV
DMH
Sedan starten har DMH - Den Moderna Hantverkaren publicerat mängder av artiklar, nyheter, reportage och tester för den professionella hantverkaren. Tidningen uppstod ur behovet av en riktig branschtidning för skickliga yrkesmän.
Det här är en annons | Till sajten >