Maskinparken presenterar eldriven lätt lastbil

Maskinparken presenterar eldriven lätt lastbil

NEXTEM Orca kombinerar robust prestanda med moderna bekvämligheter
Maskinparken presenterar eldriven lätt lastbil

Du som var på DMH:s event Transportbilsdagen/Powertool Pro Event i slutet av augusti passade förhoppningsvis på att kolla in, eller kanske till och med provköra, den här nyheten från Maskinparken?

NEXTEM Orca är ett fullutrustat, elektriskt arbetsfordon med moderna bekvämligheter värdigt vilken modern personbil som helst: air condition, backkamera, ljudanläggning med Bluetooth, dragkrok, ABS-bromsar, styrservo och elhissar är bara några exempel. 

NEXTEM Orca kommer i tre utföranden: CARGO med skåp och 5 m3 lastutrymme, PICKUP med fast flak samt TIPPER med tippbart flak. Samtliga modeller lastar upp till 1 000 kg, har en maxhastighet på 85 km/h och erbjuder en räckvidd på upp till 200 km. En trevlig bonus är också att fordonet omfattas av Energimyndighetens nya klimatpremie för lätta ellastbilar på upp till 50 000 kr från och med februari 2024.

Läs mer på www.maskinparken.se.

SKRIVEN AV
DMH
Sedan starten har DMH - Den Moderna Hantverkaren publicerat mängder av artiklar, nyheter, reportage och tester för den professionella hantverkaren. Tidningen uppstod ur behovet av en riktig branschtidning för skickliga yrkesmän.
Det här är en annons | Till sajten >