Klar för större fötter

Uppdaterad stolpsko från finska ENSTO
Klar för större fötter

Ett kvarts sekel. Så länge har ENSTO levererat stolpskor till montörer. Senast ut från den finska tillverkaren är en uppdaterad, mer flexibel version av den storsäljande, modellen EgoLett, som fått tillägget XL i produktnamnet.

Jämfört med föregångaren har EgoLett XL en längre fotplatta för att även passa användare med större fötter, eller med stora vinterstövlar. Nytt är också en uppgraderad design där foten har en mer ergonomisk vinkel, och där tån är fri från stolpen.

Ytterligare en detalj är att justerskruvens spak är placerad på undersidan av skon, vilket gör att den inte kommer i konflikt med skospetsen. Tillgänglig i två bygelstorlekar. Hälkappa och rem är desamma som för övriga EgoLett-modeller.

Läs mer på www.ensto.com.

SKRIVEN AV
DMH
Sedan starten har DMH - Den Moderna Hantverkaren publicerat mängder av artiklar, nyheter, reportage och tester för den professionella hantverkaren. Tidningen uppstod ur behovet av en riktig branschtidning för skickliga yrkesmän.